Videoklipy

 • Záznamy z koncertů

  Videoklip Říká se o mně

  srpen 2009, 4:12 min. Videoklip vznikl vrámci video-zážitkově-experimentální akce KLAP na Librově Gruntě. Účastníci experimentu dostali skladbu, 5 hodin času a požadavek, aby celý klip vznikl na jediný záběr a byla využita technika "Lip-dub". Společně vymysleli příběh, trasu prostorem, události, obsadili se, cvičili a cvičili až nacvičili! Za povšimnutí nestojí zelená várnice s čajem. S kamerou chodil Tomáš Doležal a nikdo nespadl ze schodů. Hudba hrála nahlas."Ale stejně, nejhorší, bylo trefit se Martě do pusy!" Děkuji všem tvořivým zúčastněným: Lucie Procházková, Mariana Koutská, Petr Pejko, Pavel Baďura, Jaroslav Grochal, Vladimír Hruška, Tomáš Rybníček, Pavel Górecki, Jiří Haut, Anna Šimková, Petr Hedbávný, Tibor Vansa, za organizační a technický tým: Tomáš Doležal, Honza Kořínek, Michal Divi Diviš, Šimon Athaj Řeřucha ..a za plná břicha zodpovídali: Evelína Slezáková, Lucie Méla Smutná, Honza Němec, Petr Čáslava.

  Rika_se_o_mne

 • wmv (51 MB)

  Videoklip Kam zase odlétá

  duben 2008, 2:38 min. Videoklip inspirován digitální komunikací, který byl dlouho tajen ve starém počítači. V realném čase a prostředí pokoje jsem zaznamenala svou činnost na ploše počítače a současně pomocí web kamery na ploše stolu činnost svojí. Výsledkem je toto:)

  Boží

 • mov (281 MB)
 • avi (66 MB)
 • wmv (35 MB)

  Videoklip Hluboko v moři

  březen 2008, 3:14 min. Videoklip o velké rybě, o které malinkatý rybář na své malinkaté lodičce sní, ale kterou přes svou velikost nikdy nechytí. Klip vymysleli a režírovali: Beata Spáčilová a Pavel Baďura. Kamery obsluhovali: Beata Spáčilová a Tereza Sochorová. Lodě čtyř velikostí vyráběli: Jiří Raiterman, Marta Svobodová, Beata Spáčilová. Rybářem byl a lodí plul (a kolenům zabrat dal): Jiří Raiterman. Velkou rybou byla: Marta Svobodová. Mořem vlnili (a svaly jim tak narostly): Dáša Matějíčková, Eva Svobodová, Filip Sokol a Jonáš Svoboda. Děkujeme všem zúčastněným moc za pomoc.

  Boží

 • mpg (35 MB)

  Videoklip Boží

  únor 2005, 3:23 min. Videokoláž, pokus o práci s klíčováním postav do vytvořených prostředí. Studie pohybu, tvoření světů a snů na píseň Boží. Sen o tanci na křivé kře kroucí... a o tom, jak se kra rozpustila. Inspirováno básní Karla Šiktance “Balada vánoční” ze sbírky Sakramenty.

  Boží

 • mpg (35 MB)

  Videoklip Stříbrná svatba

  V létě roku 2004 Budoáři chtěli natočit nějaký humorný taneční klip. Motivem pro scénář se stala báseň Karla Šiktance "Stříbrná svatba", která je však v jejich zhudebněném podání ryze netaneční a ani ne tak humorná. A tak z původního záměru sešlo až sem, k příběhu k zamyšlení, který třeba pohladí po duši.
  Objevem, který nás natolik uchvátil, že jsme jej použili jako symbol pro náš příběh, bylo nalezení druhé, obrácené tváře člověka. (Využit byl ale také proto, aby klip nebyl přeplněn krásnými tvářemi :)
  Ať každý, kdo klip shlédne, přečte si i báseň, ze které jsme vycházeli. Protože jak báseň, tak i klip, jsou otevřeny různým interpretacím a každý si v nich může najít příběh svůj.
  Náš příběh je o hledání cesty k druhému člověku, je o dlouhé lásce, je i o smíření. V malém pokojíčku s vybledlou tapetou se odehrává zvláštní příběh jednoho páru. Jsou spolu již léta. Však cosi je rozdělilo a každý z nich postupně začal žít sám ve svém světě. Paní leží nepřítomně na svém lůžku, Pán se neustále jen vrací do vzpomínek. Strnulost jejich "společného" života je ale narušována prosakující přítomností, která Pána probouzí ze vzpomínek a odkrývá skutečnost takovou, jaká je. Jeho potřebu dokázat podívat se na věc "z druhé strany" symbolizují postavy s obrácenou tváří. Tou tváří, do které je často tak nesnadné pohlédnout. Postavy prostírají stůl, přináší květiny, sváteční šaty a chystají pro oba společnou hostinu... Pán však odmítá vše, co mu postavy předestírají. Zlom nastane, když mu zacloní okno do vzpomínek, a přimějí ho "natáhnout zastavené hodiny". Pán se nakonec odváží přistoupit ke své ženě tak, aby spatřil i její "obrácenou tvář" a smířil se s tím, co se změnilo.

  Stříbrná svatba

 • windows media 44 kbps (1,6 MB)
 • windows media 89 kbps (3,5 MB)
 • windows media 607 kbps (18,2 MB)
 • Nokia (2,8 MB)
 • mpg (44 MB)

  Videoklip Zlato ze Stříbrné svatby

  Nepoužité záběry z půlnočního lesa, romanticky nasvícené nastartovaným automobilem, kaskadérské kousky a příšerná odhalení najdete v podobě dokumentu "Zlato ze stříbrné svatby". Jedná se o dokument z natáčení videoklipu Stříbrná svatba, v září 2004. Video s reálným zvukem a komentářem je doplněno titulky. Uvidíte zde nepoužité záběry, tecniku práce, režijní poznámky a především humor.

  "Použili jsem techniku animace (frame by frame) a jednotlivé snímky z kamery ukládali rovnou do počítače. Nekonečné fotografování po snímkách jsme si s Tomim Fúú Doležalem už dlouho přáli vyzkoušet, jak s postavičkami dřevěnými, které jsem oživovali, tak s postavami živými – členy kapely, kteří nám při natáčení naopak dřevěněli. A protože nebyl dostatek tapety na polepení skutečného pokoje, velké scény jsme natáčeli v pokojíčku malém... s drátovými postavičkami a detaily s živými členy. Vyrobené postavičky se staly vděčnými herci. Při natáčení nebrblaly, jen tak nevyhladověly a když jsme jim udělali dostatečné velké plastelínové papuče... ani moc nepadaly.“

  „Scházeli jsme se po večerech u nás doma a motivovali herce, aby setrvávali dlouhé hodiny ve strnulých pózách. Ondra měl „výhodu“ - koleno po operaci, a tak jsme čas od času museli použít dabléra (Štěpu na kaskadérské kousky, Evičku na bolestivé klečení a Jardu na lechtivé scény s Dášou). Nejnáročnější bylo natáčení oněch scén s obrácenými tvářemi: „Evi, lehni si tady na peřiňák a svěs hlavu dolů. Drž ji ale na krku!... ale né na svém… na tom vyrobeném, co máš pod čelem!... Jo, dobrý... a a teď přidej ruce... tak pojď jedem... Počkej, počkej... odkud ti safra rostou... no to ne, z hlavy ne... to by nešlo... Štěpo, udělej Eviččce ruce. Tak můžem... Dobrý, nehýbat…a rozfázuj si pohyb očí... odsud tam…běhen pěti minut jo? Fotíme!“ Po poskládání fotek za sebou: „Tak to teda ne... ty první jsou dobrý... ale na konci seš úplně červená!“ „Když mě je špatně a mám všechnu krev v hlavě... můžu už slézt?“ Ale pak jsme přišli na skvělou věc: natáčet tváře tak, jak jsou na působení gravitace zvyklé, a snímky jsme otáčeli až v počítači!

  Zlato ze Stříbrné svatby

 • mpg (42 MB)

  Videoklip Tmou tmoucí

  Klip vymyslel, natočil a zpracoval zcela dle svého záměru Vilém Novák. Nechal se inspirovat písní Tmou tmoucí, kterou si sám vybral a nechal ji na sebe působit. ..V dotatku nesmím zapomenout že tento statečný přežil!

  Tmou tmoucí

 • mpg (34 MB)

  Klip „Usnul dub nad stádem hub“ vznikl v srpnu roku 2001 v dílně Marty Fúú Svobodové a Tomáše Fúú Doležala. Vznikl jako reakce na svět, který nám přináší převážně zprostředkované vjemy místo skutečně prožitých. Člověk pro svůj život nutně potřebuje přirozené přírodní prostředí. Nemá-li ho, trpí duševním smutkem. Touží po svobodě, po živoucí přírodě, po nezprostředkovaných zážitcích. Ve svém snu se skutečně dostává ven, svět kolem vnímá všemi smysly, fyzicky se odpoutává od všech omezení a manipulace s ním. Zjišťuje, že vstupem do přírody získává pozitivní vztah ke všemu živému i neživému, rozvíjí svou vnímavost a strhává roucho lhostejnosti. Na druhé straně si ale také uvědomuje, že i v přírodě existují jisté zákony a „nitky“ kterými je člověk chtě nechtě veden, a že je tedy důležité osvobodit se především vnitřně - duší.

  „Videoklip Usnul dub nad stádem hub, vznikl loni o prázdninách, v nevelké krabici, kde se mohou těsnat jen dva lidé, co se mají rádi. Po shlédnutí několika Švankmajerovských filmů jsem dostala ohromnou chuť natočit něco animovaného a sdělila to svému milému. Ten mi to lehce vymluvil a navrhl tzv. "pinzetovou metodu". Po určitých zkušenostech se mnou převzal funkci kamery a já se stala spíše animátorem, modelátorem a kulisátorem. Scénář počmáral dvě A4 a nepustil se nás. Babička, která tou dobou byla jediná doma, nám topala topoly, lípala lípama (jejichž listy jsou u nás v Kohoutovicích k nedohledání a proto byly a to je tajemství- vystriženy z listu ořešáku) a chudák klečela holýma kolínkama na parketách a pak i trochu smrkala.

  Usnul dub nad stádem hub

 • realvideo 20 kbps
 • realvideo 80 kbps
 • windows media 49 kbps
 • windows media 320 kbps (9 MB)
 • Nokia 2,5 MB
 • mpg (36 MB)

  Počátky klipu k písni s textem Jana Aldy: Rozhovor 9.5. 1945, se datují již v říjnu roku 2000. Po sestřihu z tří hodin materiálu a ztráty několika plastových hrdinů, se na jaře roku 2001 Martě podařilo dokončit, v rekordně dlouhém čase písničky, svou videoprvotinu. Budoár se v klipu nechtěl stavět do role historického kritika, či zesměšňovatele, ale s použitím jejich oblíbených hraček z mládí – Igráčků vyjádřit atmosféru písně, nechat nahlédnout do sebe a Igráčkům vrátit teplo domova.

  „Videoklip Rozhovor 9.5.1945 byl mou naprostou videoprvotinou (což je značně poznat). Dostala jsem kameru, namyslela scénář, posbírala hrdiny (igráčky) kde to šlo a spoluhráče nasoukala do teplákovek. S nesmírným nadšením jsme v barvách podzimu roku 2000 každou neděli prolézali dírou v plotě do tajemného, zakázaného, rozbořeného domu v Brně a natáčeli klip o jaře. Scénář měl logický děj, jinotaj, spád, pointu... ale bohužel zůstal jen v mé palici. Uprostřed natáčení nám onemocněla kamera, a ještě dnes trochu pajdá. Zrovna když se měly natáčet scény se mnou! Neva. Materiálu bylo až až. Zkuste vměstnat čtyři hodiny obrazu do necelých pěti minut písničky! Ovládnutí kompjůtru a střihu mi dalo zabrat a výsledkem byl značně zrychlený (každého vystřiženého záběru mi bylo hrozně líto a takhle se jich tam vešlo víc) a dějově chatrnější videoklip. Nechť ať se stane alespoň pohyblivou vzpomínkou na nechtěně upáleného Igráčka hasiče.“

  Rozhovor 9.5. 1945

 • realvideo 20 kbps
 • realvideo 80 kbps
 • windows media 49 kbps
 • windows media 320 kbps (10 MB)
 • Nokia 3 MB
 • mpg (41 MB)


 • Ke shlédnutí videoklipů použijte RealOne Player.
 • Prostor poskytuje freemusic.cz - stránky plné hudby